Almanya ‘da Türk Girişimci Klasik Vosvos ‘u Elektrikli Hale Getirdi

Almanya ‘da Türk Girişimci Klasik Vosvos ‘u Elektrikli Hale Getirdi

 

elektrik-vosvos-medium

Almanya 'da Türk Girişimci Klasik Vosvos 'u Elektrikli Hale Getirdi

Sırrı Karabağ, klasik Vosvos’u sessiz ve emisyon derdi olmayan bir elektrikli otomobile dönüştüren daha önemlisi meşhur yakıt masrafını tamamen yok eden elektrikli bir kit hazırladı.

1980 model Meksika yapımı bir Vosvos’la işe koyulan Sırrı Bey, hava soğutmalı motoru yerinden söküp arka tekerleklere 109 torkluk güç ileten 23 kw’lık bir elektrikli motor yerleştirmiş.  Ön kapağın altına yerleştirilen sıvı soğutmalı batarya 900 kg’lık Vosvos’a 120 km’lik bir menzil kazandırmış. Vosvos ile yapılır mı tartışılır ama aracın maksimum hız ise saatte 114 km. Herhangi bir prizi kullanabilen aracın tamamen şarj olması 5 saat sürüyor.

[gallery link="file" ids="1489,1490,1491,1492,1493,1494"] Bir Vosvos’u dönüştürmenin maliyeti 15.000 dolar tutmuş. Elektrikli batarya için de ayda 133 dolar civarında bir masrafı var. Şu anki aracı Sırrı Bey prototip olarak üretmiş. Fakat geliştirdiği kiti Almanya’da özellikle emisyon derdi olmayan araçlara Alman Hükümeti tarafından verilen vergi indirimlerinden ve teşviklerden yararlanmak isteyen sürücülere pazarlamayı planlıyor. Alman gazetelerine verdiği röportajlarda Sırrı Bey, en büyük problemin her bir parçayı en doğru şekilde yerleştirebilmek için Vosvos’u iyi tanımak olduğunu söylemiş. Tamir ve bakım servislerine, eski popüler otomobillere elektrikli motor kitini yerleştirebilmenin yollarını araştırırlarsa satılan her kit için komisyon vereceğini de eklemiş. Sırrı Karabağ’ın projesine ilgi gösteren kaç servis var bilinmiyor ama bu Türk girişimci önümüzdeki 6 yıl içinde Almanya’da ve Avrupa’da 20 bin otomobili elektrikli hale getirmeyi hedefliyor. Kaynak: Tasit.com

0 Yorumlar

Yorum Yaz

*
*
*
*