Arabalar Hakkında İlginç Bilgiler

Arabalar Hakkında İlginç Bilgiler

1. DÜNYA BU KADAR ÇOK TEKERLEĞE DAYANABİLECEK Mİ?

2. ASLINDA KULAĞA MANTIKLI GELİYOR AMA MÜZİKSİZ BİR UZUN YOLCULUĞU DÜŞÜNEMİYORUM!

3. GÖZ ZEVKİ AÇISINDAN ÇOK GÜZEL BİR UYGULAMA.
4. BİRİLERİNİN GÖZÜ DOYMAMIŞ ALDIKÇA ALMIŞ.
5. GÖRME ENGELLİ OLDUĞU HALDE ENGELİ OLMAYAN KİŞİLER İÇİN ÇALIŞMIŞ HELAL OLSUN!
6. YOK ARTIK!
7. KORKU YÜZÜNDEN ŞOKA GİRİLİYOR HERHALDE.
8. EKSOZDAN ÇIKAN GAZLARIN ZARARININ FARKINDA OLMADIĞINDAN OLSA GEREK.
9. BU KADAR ARABAYI KİM ALIYOR!
10. SONRAKİ DURAK AY!
11. ARABA TUTKUSU DEDİĞİN BÖYLE OLSA GEREK HAPİSTEYKEN BİLE ARABA EDİNMEYE ÇALIŞMIŞ.
12. GÖRÜNDÜĞÜNDEN DAHA BÜYÜKMÜŞ!
13. BU KADAR ÇOK OLMASINI BEKLEMİYORDUM!
14. KALİTE DİYE BEN BUNA DERİM!
15. VOLKSWAGEN DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDEN DAHA BÜYÜKMÜŞ!
Hepimiz günlük hayatımızda araçlarla haşır neşir oluyor, trafiğe maruz kalıyor ya da gözümüz gibi baktığımız arabamızla bir yerlere ulaşmaya çalışıyoruz. Arabalar, birçoğumuz için hayatımızın ayrılmaz bir parçası, belki de bir zorunluluk. Peki araba ve sürücüler hakkındaki bu ilginç bilgileri biliyor muydunuz?
  1. Arabaların Gidiş Yönü ile İlgili İlk Kural 1752 Senesinde Koyulmuştur
Arabaların gidiş yönünün belirlenmesi hakkındaki ilk kural 1752 yılında Rusya İmparatoriçesi Elizabeth tarafından konulmuştur. Buna göre Rusya’daki tüm şehirlerde trafiğin sağdan akması sağlanmıştır. Uygulamanın Avrupa’ya ulaşması Napolyon tarafından gerçekleştirilirken, daha önce trafik akışı hangi araç daha seçkin ve soylu ise onun öncelikli olmasıyla belirlenmiştir.
  1. Kötü Sürücülük Genetik Olabilir
Kaliforniya Ünversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre kötü sürücülüğün kalıtsal olabileceği sonucu bulunmuştur. Yapılan araştırmada, hafızaya bağlı olarak protein üreten özel bir gene sahip olan sürücülerle genin etkin olmadığı sürücelere iki farklı sürüş testi uygulanmıştır. Testlerin sonucuna bağlı olarak bu gene sahip olanların %20 oranında daha kötü sonuçlar aldığı görülmüştür.
  1. Dünyadan Aya Ulaşmak Çok Uzun Zaman Alıyor!
Dünyadan yaklaşık olarak 384,403 km uzaklıkta olan aya ulaşmak için bir sürücünün 157 gün boyunca hiç durmadan 97 km’lik bir hızla araba kullanması gerekmektedir.
  1. Araba Oyunları Gerçek Hayatta Etkili Olabiliyor
Darthmouth Üniversitesi’nde gerçekleştirilen araştırma ile çocukken kötü bir şekilde araba kullanmayı normal olarak gösteren video oyunları oynayanların polis tarafından durdurulma oranının iki kat daha fazla olduğu görülmüştür. Araştırma için ülkemizde de oldukça popüler olan Grand Theft Auto adlı video oyunu baz alınmıştır.
  1. Hava Yastıkları Çok Hızlı!
Bir hava yastığının kaza anında şişme süresi yalnızca 40 milisaniyedir.
  1. Kırmızı Işıkta Haftalar Geçiyor!
Ortalama bir insan hayatının 2 haftasını kırmızı ışıkta bekleyerek harcıyor.
  1. Daha Az Yakıt Harcamak İçin Yavaş Gidin
Saatte 129 km hızla giden bir araç 112 km hızla giden araçtan %11 daha fazla yakıt tüketmektedir. Buna rağmen 80 km’lik bir yolculukta sizin sadece 5,5 dakika erken gitmenizi sağlar.
  1. Buzlanmış Alanda Geri Geri Gitmeyin!
Buzlanmış bir alanın üzerinde geri geri gitmektense düz gitmek, buzdan daha kolay kurtulmanıza sebep olur. Arabanızı geriye doğru sürmek yalnızca daha fazla saplanmanıza ya da yerinizde saymanıza sebep olacaktır.
  1. 170,000 Euro’luk Trafik Cezası
Dünyanın en yüksek rakamlı trafik cezası 2003 yılında Finlandiya’da kesilmiştir. Et üreticisi olan büyük bir şirketin varisi olan Jussi Salonoja, 40 km’lik hızla gitmesi gereken yolda 80 km’lik hızla gittiği için 170,000 avroluk bir cezayla karşılaşmıştır. Bunun sebebi ise Finlandiya kanunlarına göre geliriniz ne kadar artarsa kesilen cezaların da o derece yükselmesidir.

0 Yorumlar

Yorum Yaz

*
*
*
*