Hollanda’da bisiklet yolları nasıl bu kadar gelişti

Hollanda’da bisiklet yolları nasıl bu kadar gelişti

hollanda-bisiklet6  

Hollanda’da bisiklet yolları nasıl bu kadar gelişti

Avrupa’nın kimi ülkelerindeki özellikle de Hollanda’daki bisiklet kültürüne ve bisikletlerin hayatın ve trafiğin içindeki yerleri, bisikletlerin trafikteki varlıklarının çok kısıtlı olduğu bizim gibi ülkelere çok çarpıcı geliyor. Dünyada en çok bisikletlinin bulunduğu ülkelerden biri olan Hollanda’nın şu an sahip olduğu bisiklet altyapısı için 70’li yıllarda yoğun mücadeleler verildiğini biliyor muydunuz “Bisiklet yolu” deyince bizde ilk akla gelen trafikten soyutlanmış, sadece kimi parklarda bulunan ve çoğu zaman tek yönlü bir alan.

hovenring Bisikletlilere özel ve aydınlatılmış bir üst dönel kavşak “Hovenring”

Hollanda’da ise otomobillerin girişinin yasak olduğu bisiklet yolları, “Hovenring” gibi sıradışı bisiklet askılı dönel kavşakları, bisiklet parkları, hızlı bisiklet yolları, geceleri de aydınlatılıp önemli kavşaklara bağlanan adeta bisiklet otoyolları var.

hollanda-bisiklet Hollanda’da bir bisiklet parkı

Bisiklet, ülkede kültürün bir parçası haline gelen, turizme dönüşen, iş adamından öğrencisine her çeşit insanın ulaşım için kullandığı ve hatta taşımacılıkta bile kullanılan günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası.

hollanda-kopek “Kargo bisikletler” çocukları, hayvanları, eşyaları taşımakta da kullanılıyor

Hollanda bu altyapıya nasıl sahip oldu Kısa dönemli iyi niyetli çabaların bu konuda bir sonuç vermediğini kendi ülkemizden biliyoruz. Bisikletin günlük yaşamın bu kadar önemli bir parçası haline nasıl geldiğini anlamak için Hollanda’nın hikayesini çok güzel bir şekilde anlatan bu videoyu izlemenizi öneriyoruz. 1970’lere kadar Hollanda da ikinci dünya savaşı sonrası devam edilen otomobil merkezli politikalar vardı. Birçok nedenle birlikte dönemin petrol krizi ülkeyi daha güvenli, daha yaşanabilir şehirleri dış enerjiye bağımlı olmadan kurabilmenin yollarına yöneltti.

protesto 1979 Amsterdam bisikletli protestoları

Eş zamanlı artan trafik kazalarında hayatlarını kaybedenlerin sayısı çoğalınca ülkede bisikletli ulaşım için talepler artmaya, protestolar düzenlenmeye başlandı. İlk başlarda düzenlenen “otomobilsiz Pazar” günleri insanları şehrin otomobiller olmayan hali ile tanıştırmış ve trafiksiz, egzos kokmayan bu sokaklar Hollandalıların çok hoşuna gitmiş. İstanbul’u bir pazar günü hiçbir motorlu aracın olmadığı bir halde hayal edebiliyor musunuz? amsterdam2 Şu anda sivil platformlarıyla, zincir üreticileriyle, bisikletli bir yaşam tarzını desteklemekten öte, bisikletin kültürel olarak da ülkeye eklemlendiği bir ülke Hollanda. Bir zamanlar protestoların yapıldığı meydanda şu anda sadece bisikletler dolaşabiliyor. Meşhur “I amsterdam” heykeli de tam burada. Kaynak:Tasit.com

0 Yorumlar

Yorum Yaz

*
*
*
*