Kış Lastikleri Ne Kadar Gerekli

kis-arac2

Kış Lastikleri Ne Kadar Gerekli

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yasaya göre, yolcu ve eşya taşımada kullanılan ticari araçlarda 1 Aralık’tan itibaren, 1 Nisan’a kadar kış lastiği kullanımı zorunlu hale geldi.  Kış lastiği kullanmayan ticari araçlara 500 TL ceza kesilecek ve denetim görevlilerince lastiklerini değiştirebilecekleri en yakın birime kadar gitmelerine izin verilecek.

Aracınız ticari olsun ya da olmasın, kış şartlarında kış lastikleri kullanmak güvenli sürüş için büyük önem taşıyor. Senede 2 kez lastik değiştirmek istemeyen sürücüler, doğal olarak 4 mevsim lastiklerine yöneliyorlar fakat hem yaz hem de kış şartlarına uymaya çalışan bu lastikler, ıslak zeminde, yoğun kar ve buzlanmada kış lastikleri kadar etkili değiller.

Kışın özellikle yağışlı havalarda fren mesafesinin uzadığını biliyoruz. Kış lastikleri zor koşullarda ekstra güçlü yol tutuşlarıyla bu mesafeyi normal haline önemli ölçüde yaklaştırabiliyorlar. Sağladıkları yakıt tasarrufu da cabası.

Tabii ki yağışlı ve sert havalar başlı başına güvenli sürüşün önemini artırıyor. Görüşün kısıtlı olduğu, fren mesafesinin uzadığı, frenleme sırasında tekerleklerin kilitlenebildiği koşullar her zamankinden çok daha fazla dikkatli olmayı gerektiriyor.

Dünyaca ünlü lastik markalarından Continental ve Michelin’den yetkililer konu hakkında şu şekilde görüş belirtiyorlar:

Continental Türkiye Binek Lastikleri Satış Müdürü Mehmet Akay, yaz lastiklerinin yere temas eden yüzeyinin +7 dereceden itibaren sertleştiğini, bu nedenle ıslak ve soğuk yolda yeterli kavrama sağlamadığını belirterek, kış lastiklerinin ise yapılarındaki doğal kauçuk payları sayesinde düşük sıcaklıklarda bile esnekleşip tutuşlarının arttığını ifade etti.

Michelin’in yaya ve yol güvenliğine ilişkin yaptığı araştırmalarda, yağışlı havalarda meydana gelen trafik kazalarının en büyük sebebinin virajlardaki su birikintileri olduğu tespit edilmiş. Michelin’in son reklam kampanyasında öne çıkan yeni ürünü Primacy3 ile ıslak zeminde güvenliği 3’e katladıklarını ve 120 yıldan uzun süredir lastiklerinde güvenlik ve performansı bir arada sunan Michelin’in Primacy3 ile performans bütünlüğünü bir kez daha kanıtladığını ifade eden Sertan Akçagöz,  “Islak ve kuru zeminde fren mesafesi, yol tutuşunun yanı sıra, yakıt tüketimi, düşük lastik sesi ile dikkatleri üzerine çeken Primacy3, dayanıklılık ve uzun ömürlülüğüyle de sürücülerin beklentilerini karşılıyor” dedi.

Michelin’in yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkan ve sürücülere yağışlı havalarda özellikle dikkat etmeleri gerektiğinin vurgulandığı durumlar şöyle:

  • Islak zeminde takip mesafesini koruyun ve hızı azaltın.
  • Yağışlı havalarda, ıslak zeminde tekerleklerin kilitlenmemesi için kademeli olarak frenleme yapmaya çalışın.
  • Her zaman yolculuklarınıza başlamadan önce aracınızın lastik havalarını ve aydınlatmasistemlerini kontrol edin. Yağışlı havalarda ise bunların yanı sıra aracın temizleme sistemlerini yanı sileceklerini kontrol edin. Camlarınızın çamurlanma ihtimaline karşı silecek sularının dolu olmasına özen gösterin.
  • Yağışlı havalarda özellikle çift şeritli yollarda, diğer şeritten gelen araçların su sıçratma ihtimaline karşı camlarınızı tam açmayın. Çevrenize odaklanın ve yağışlı havalarda her zaman olduğunuzdan daha fazla dikkatli olun.

Servis BUL