Oto Bakım Fiyatları

oto bakım
Oto Bakım Fiyatlarını Görüntülemek İçin Tıklayınız

Oto bakım işlemleri, aracınıza özel en uygun ve kampanyalı fiyatlar ile, seçkin  servisever.com üyesi oto servislerimiz tarafından size sunulmaktadır. Size özel vale hizmeti, iç dış yıkama, pasta cila, ikame araç ücretsiz faydalancağınız hizmetlerimizden yanlızca bazılarıdır. Oto bakım işlemlerini sizde servisever.com üzerinden ücretsiz halledebilirsiniz.

Bir otomobil birçok mekanik, elektrik, elektronik parçanın ve bu parçaların bir
kısmında kullanılan bazı bileşenlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulur. Otomobiller,
kullanılmaları neticesinde veya uzun süre kullanılmadan bekletilmelerinden dolayı otomobili
oluşturan parçalar üzerinde zamanla aşınmalar, bozulmalar, korozyon vb. fiziksel
tahribatların meydana geldiği; kimyasal maddelerin özelliklerinin değiştiği, belirli zaman
aralıklarında parçaların mukavemetinin azaldığı ve özelliğini yitirdiği görülmektedir. Bu
nedenlerle parçaların dayanımları ve çalışma performanslarının düştüğü ve parçalar üzerinde
yapılmış olan ayarlamaların bozulduğu tespit edilmektedir.
Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı motorlu araçlar üzerinde belirli aralıklarla
kontrol, ayar ve değiştirme işlemlerinin gerçekleştirilmesi gereklidir. Bu işlemlerin tümüne
oto bakım denilmektedir.

Araçların periyodik bakım aralıkları üretici firmaların belirlediği zamanlarda (genelde 1 yıl)  veya belirlediği periyotlarda (10000/15000, 20000/30000, 30000/45000 ….km) yapılır. Bu  bakım periyotlarında araçlardaki sıvıların, filtrelerin, ayarların ve mekanik parçaların bakımları, kontrolleri ve değişimleri yapılır.
Yeni alınmış olan araçlar için 1000-3000 km arasında küçük kapsamlı bir rodaj  (alıştırma dönemi) bakımı yapılmaktadır. İlk 10000 /15000 km’de aracın genellikle filtreleri (hava filtresi, yağ filtresi, yakıt filtresi, polen filtresi) ve sıvıları değiştirilir (motor yağı) veya seviyeleri kontrol edilir (motor soğutma sıvısı, fren hidroliği, vites kutusu-diferansiyel yağı,  cam yıkama sıvısı vb.). Cıvata sıkılık kontrolleri, lastiklerin aşıntı ve basınç kontrolleri,  elektriki parçaların ve sistemlerin kontrolleri yapılır. İkinci 20000, 30000 km ve katlarındaki periyotlarda da araçlara ilk bakımda yapılan  bakımlar ve kontroller tekrarlanır. Bu bakımlara ek olarak bujilerin değişimi (benzinli araçlar  için), far ayarı, boya kontrolü, test cihazı ile motor kontrol sistemi çalışma kontrolleri, egzoz  gazı dumanının kontrolü, firma talimatları doğrultusunda V kayışı kontrolü/değişimi gibi  işlemler yapılır.

oto bakım teklif

Servis BUL